Stāsts

Piesaki rezervāciju:

Cēsīs, Gaujas piekalnē, viesnīcas VILLA SANTA vēsturē savijušies divi stāsti, kuru auru veidojušas izcilas personības. Pašlaik sešus hektārus lielajā teritorijā atrodas trīs dzīvojamās villas ar restorānu, viesību zāle TILTA MĀJA, sens ābeļdārzs un atjaunota koka lapene.

Sākums

Sākums

19. un 20. gadsimta mijā Cēsīs, Gaujas krastā, priežu meža ielokā, krievu aristokrāti uzcēla villas ģimeņu atpūtai. Tās arī izīrēja kā vasaras pansijas, kurās atpūtušies dzejnieks Aleksandrs Čaks, gleznotājs Romans Suta, aktrise Marija Leiko.

1918. gadā villas tika nacionalizētas un tajās izveidoja strēlnieku lazareti. Kopš tā laika šajā vietā atradušās veselības iestādes, visilgāk – tuberkulozes rehabilitācijas slimnīca CĒSIS. Tajā par galveno ārstu strādājis arī pazīstamais rakstnieks Miervaldis Birze.

Lieliskajā augstkalnu gaisā un labā aprūpē slimnīcā ārstējušās Latvijā pazīstamas personības – dzejnieki Imants Ziedonis, Ojārs Vācietis, komponists Pēteris Plakidis, gleznotājs Valdis Kalnroze. Slimniekus ne tikai ārstēja ar zālēm un fizikālo terapiju, bet arī piedāvāja kultūrārstniecību – pastaigas, piknikus, grāmatas un kino.

Vietas stāsts ieguva pauzi deviņdesmitajos gados, kad slimnīcu likvidēja. Tā nonāca Cēsu pašvaldības īpašumā, un villas desmit gadus bija slēgtas.
Atdzimšana

Atdzimšana

Izdevniecības ŽURNĀLS SANTA stāsts sākās ar Latvijas Trešo atmodu. 1991. gadā divi jauni Universitātes absolventi – Santa Anča (Dansberga) un Ivars Zariņš – izdeva pirmo glancēto sieviešu žurnālu SANTA. Tas kļuva par pamatakmeni lielākajai nacionālajai žurnālu izdevniecībai, kas pašlaik izdod 21 žurnālu, kuri katrs ir līderi savā tirgus nišā (IEVA, KLUBS, DEKO, PRIVĀTĀ DZĪVE u. c.). 2008. gadā Santa Anča par nopelniem Latvijas labā  iecelta par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieci.

2014. gadā izdevniecība izsolē no Cēsu pašvaldības iegādājās bijušās slimnīcas īpašumu. To pārbūvēja no pašiem pamatiem, paturot divu mazāko villu vēsturisko apjomu. 2017. gada jūnijā tika atklāta viesnīca VILLA SANTA.